Іван Білас
,
|
Репресивний апарат тоталітарного суспільства у боротьбі з Національно-Визвольним рухом в часи Другої Світової Війни |
11.3.2011 |
Не хотілося б, аби помилки та старі образи, тенденційні підтасовування, фальшування фактів і подій усупереч логіці та здоровому глуздові тяжіли над сьогоднішнім днем і вносили недовіру у відносини між громадянами нашої молодої держави, як це було зі сталінським голодомором 1932—1933 рр. — геноцидом проти українського народу, Биківнею, Дем'яновим Лазом, Дрогобичем. Як і в питанні з голокостом, правда про національно-визвольну боротьбу нашого народу проти окупаційних режимів у 1930-х та 1950- х роках повинна восторжествувати. Для цього необхідно неупереджено переглянути та проаналізувати суспільно-політичні події тих часів в Україні, опираючись на нові архівні документи, які недавно стали доступними дослідникам. У повоєнний час большевицька пропаганда повела шалену боротьбу проти правдивого висвітлення історії національно-визвольної боротьби. Свідомість людей цілеспрямовано заповнювалась ідеологічними догмами, густо замішаними на «наукових працях» суспільствознавців. При цьому для очорнення історії власного народу можновладці надавали з'яничареним науковцям кращі видавництва і створювали їм усі можливості. З ніг на голову було поставлено концептуальне визначення націоналізму, який називали тільки «українсько-німецьким» та ще й до того «буржуазним». Таке визначення не має нічого спільного з науковими підходами й тлумаченнями. Та й не дивно, адже тон цим політичним інсинуаціям задавала КПСС. Доречно навести визначення націоналізму мислителем І.Ільїним, який писав, що «... націоналізм є любов до історичної подоби і творчого акту свого народу в усій його своєрідності. Націоналізм є віра в інстинктивну та духову силу свого народу, віра у його духове покликання. Націоналізм є воля до того, щоби мій нарід творчо та вільно розквітав у Божому саді. Націоналізм є споглядання свого народу перед лицем Божим, споглядання його душі, його недоліків, його талантів, його історичної проблематики, його небезпек і його спокус. Націоналізм є система вчинків, що випливає з цієї любови і з цієї віри, з цієї волі і з цього споглядання»[1].
Але ці слова філософа були забуті, їх зміст викривлений і спаплюжений. До того ж у національних почуттях були підмінені головні чинники в житті народу (його культура, духове життя), а натомість висунуті неголовні, другорядні. Це сталося тоді, коли росіяни, які завжди вважали себе визволителями українського народу, любов до Батьківщини замінили щирою любов'ю до держави, до її політичної, військової могутности, до розмірів її території. Держава, на їх думку і за їхнім стійким переконанням, повинна бути цілісною, незмінно-єдиною та неподільною навіть тоді, коли вона віками нарощувалася неправедним шляхом! Закономірно, що при такій підміні понять націоналізм у його правдивому розумінні стає на перешкоді політиці імперської держави і є її найпершим ворогом. А вже дальша комуністична логіка надто примітивна: «якщо ворог не здається, його знищують». Сталінська, сусловсько-брєжнєвська пропаганда боялася національних піднесень поневолених народів. Головним своїм ворогом вона вважала націоналізм, а саме слово «націоналізм» набрало в колишньому СССР украй негативного змісту.
Навіть сьогодні, заглиблюючись у матеріял про ОУН і УПА, важко по ньому продиратися — стільки в наших людях заяложених штампів, які заважають сприймати очевидні факти; До чого ж важко повірити тим фактам, а ще важче — зірвати з себе оті ярлики: хто чий ворог; хто ворог народу взагалі й українського зокрема. Чого хотів Евген Коновалець і ті, хто був з ним із самого початку — Андрій Мельник та Андрій Бандера, батько Степана Бандери, підписуючи у 20-х рр. відозви до українського народу? Чому, нарешті, боротьбу нашого народу за самостійність деякі історики вважають явищем негативним? Коли задумаєшся — сумно, бо ці амбіції, ці шори та хизування спостерігаємо й сьогодні. Ця нетерпимість до іншого, хоч і такого самого патріота, як і ти сам, загрожує стати тим каменем, на якому країна завжди спотикалася, коли наставав її слушний час, коли треба було покласти все на один вівтар — і гонор, і славу, і чини, і достаток — задля Батьківщини. «Прикро, але Верховна Рада України, яка проголосила незалежність нашої держави, — зазначив заступник голови Львівської обласної Ради народних депутатів Іван Гель, — ніби забула про людей, які найбільше прилучилися до боротьби за цю незалежність. Нинішній склад Верховної Ради так і не зміг усвідомити, що підвалини нашої сьогоднішньої держави заклали саме борці ОУН і УПА, всі, хто у жахливі окупаційні часи поклав своє життя, здоров'я і благополуччя на вівтар служіння українському народові, його найвищим помислам і мріям. Тому закон про реабілітацію від 17 квітня 1991 року виявився не тільки недосконалим, але й жорстоким щодо людей, котрим ми повинні вклонитися». [2]
...3 липня 1943 року 12 областей України стали на шлях збройної боротьби проти окупантів за Українську Самостійну Соборну Державу. Гасло «Воля народам! Воля людині!» стає основним, за здійснення якого боролася Українська Повстанська Армія.
До останнього часу про той період писали однозначно: «боротьба з посіпаками окупантів, бандитами, які втратили людське обличчя», і «радісний перехід населення Західньої України до мирного життя на благо Батьківщини і соціялізму». І тільки напередодні розпаду совєтської імперії в офіційній пресі з'явилась інша характеристика подій: «Це була неоголошена війна, знищення народу цілого регіону недозволеними методами — методами жорстокого терору... Перемогла взаємна ненависть, жорстокість, зброя, висилка не тільки окремих сімей, запідозрених у зв'язках з націоналістами, а масові висилки... невинних». [3]
Невдовзі на західноукраїнських землях відновлюється режим сталінської тиранії, посіпаки Берії з успіхом замінюють людоловів середньовіччя. Всяка тиранія вважається ефективною тоді, коли вона розповсюджується не на персоналії, а на цілі народи, нації, винищуючи їх і асимілюючи. Але при цьому для «пристойности» зберігається видимість правового регулювання цих процесів. Його особливість полягає в тому, що одночасно з фіктивно існуючою Конституцією починають всесильно правити різні нормативні акти, що створюються у відомчих сферах карального механізму під грифом «особливої важливости» та «цілком таємно».
Жорстокість у тій війні проти українського народу була взаємною. Про жорстокість бандерівців писалося багато і тенденційно однобоко, але можна навести приклади жорстокости з іншого боку, жорстокости, яка творилася офіційними державними чинниками. Ось що почув у розмові з одним із учасників боротьби в Західній Україні та записав у своєму щоденнику 1945 року Олександер Довженко: «Одного націоналіста я повісив униз головою і палив на повільному вогні, вирізав з нього шматки м'яса... а він, гадюка, так і помер, з криком «Слава Україні», скільки я їх перемордував». [5] Залишається додати, цей «герой» був слухачем вищої партійної школи. В цьому випадку маємо справу з самодіяльною жорстокістю, але виселення величезних мас людей за підозру в співчутті повстанцям, фізичне винищення десятків тисяч вояків УПА та підпільників ОУН — було справою держави. До того ж зазначимо, що в Західній країні в 1939—1941 рр. було репресовано 1 мільйон 70 тисяч осіб. А згідно із документами Центрального Державного архіву Російської Федерації станом на 1 січня 1945 року, тобто за неповних шість місяців 1944 року після звільнення території Західньої України» від гітлерівців, репресивним сталінським апаратом було ліквідовано 124336 осіб, які брали участь у національно-визвольній боротьбі. З цієї кількости: вбито — 57405, заарештовано — 50941, «прийшли з повинною» — 15990 осіб.[6] Одночасно з боку державних чинників, які вершили «визвольні» акції в західньому реґіоні України, були такі втрати: загинуло офіцерів НКВД—НКҐБ — 82, загинуло рядових військ НКВД — 1295, працівників державних і партійних органів — 3, бійців винищувальних батальйонів — 46; всього — 1426 осіб. [7] А попереду було ще сім років війни тоталітарної системи проти українського народу.
Згідно з офіційною статистикою совєтської історіографії, за весь період опору сталінському режимові повстанцями було знищено 30 тисяч совєтських громадян. Як бачимо, репресії проти народу були явно неадекватними і вдесятеро перевершували дії ОУН і УПА Стає очевидним, що дії влади не можна назвати законними. І чи не самі совєти провокували збройну боротьбу?
Просовєтський партизанський рух проти ОУН і УПА Відомо, що партизанський рух набрав організованих форм у 1942 році, коли за підписом Сталіна був виданий наказ №00189 «Про завдання партизанського руху» від 5 вересня того ж року.
Наступного дня постановою Державного Комітету Оборони за №2246 СС (цілком таємно — І.Б.) головнокомандувачем партизанським рухом в СССР був призначений Головний Маршал Совєтського Союзу Клім Ворошилов. Після «коронації» новоспечений головнокомандувач видав наказ за №0061 від 6 листопада 1942 року «Про заборону самовільного виходу партизанських загонів і бриґад у совєтський тил». Цинізмові цього документу немає меж. У ньому зазначалося:
Перші повідомлення про народні партизанські ополчення на Волині до московського ЦШПД почали надходити наприкінці 1942 р. і носили нечіткий характер, подекуди проступали явні ознаки дезинформації.
5 грудня 1942 р. начальник ЦШПД П.Пономаренко писав особисто Сталіну:
«За повідомленням Сабурова, в лісах Полісся, в районах Пінська, Шумська, Мізочі є великі групи українських націоналістів під керівництвом особи, законспірованої псевдом „Тарас Бульба
".
Дрібні групи партизанів націоналістами роззброюються та піддаються побиттю.
Тим часом 11 січня 1943 р. начальником оперативного відділу ЦШПД полковником Соколовим був підготовлений в одному примірнику оперативний плян першочергових заходів для посилення партизанського руху в Україні, який 15 січня, того ж року затвердив начальник ЦШПД П.Пономаренко. Що ж передбачалося?
Полковник Соколов пропонував, а генерал Пономаренко затверджував, отже — зводив у ранґ офіційної політики: «...— в січні 1943 року передислокувати українські партизанські загони з території РСФСР і БССР в Україну;
Краще не скажеш. Не боротьба з фашистськими загарбниками на території України, а боротьба з «націоналістичними формуваннями», які виступали проти окупантів, бо, крім УПА, в Західній Україні протягом майже двох років не було жодних партизанських з'єднань, хіба що загін Мєдвєдєва (загін спеціяльного призначення для прикриття діяльности М.Кузнєцова та сумнозвісні 7-й та 12-й батальйони О.Сабурова, які, очевидно, і призначалися для «розкладання націоналістичних формувань», знищуючи і грабуючи цивільне населення під виглядом УПА.[11] При аналізі наведених документів ЦШПД стає цілком очевидним той факт, що небезпеку для режиму становив масовий народній рух на території окупованої України, рух проти окупації як німецької, так і московської, який вилився в організоване об'єднання — Українську Повстанську Армію. Це досить добре усвідомили Сталін і його партійні опричники. Починається наступ Москви на національно-визвольний рух українського народу. Прийоми уже відпрацьовані — компромітація, інсинуація та фізичне винищення.
3 листопада 1943 р. заступник начальника ЦШПД комісар Державної безпеки С.Бєльченко та начальник розвідувального відділу ЦШПД полковник М.Анісімов надіслали в штаби партизанського руху директиву за 3762 СС, де зазначалося:
Остаточно переконавшись у тому, що національні з'єднання Західньої України ведуть боротьбу з окупантами, Сталін і його оточення вирішили завдати по УПА першого удару... руками совєтських партизанів, які дисльокувалися на території Білорусії. Недаремно знаменитий Карпатський рейд партизанського з'єднання С.Ковпака мав назву «Сталінський рейд». Адже Ковпакові це завдання поставив сам Сталін під час перебування того у Москві на початку червня 1943 р., про що Ковпак розповів тільки комісарові з'єднання Руднєву. Для інших мета цього рейду залишалася таємницею. До цього рейду відкритої ворожнечі між совєтськими партизанами й УПА не було. Зрештою, не могло й бути, бо на теренах дисльокації УПА просовєтських партизанських загонів не було. Єдиною силою, яка захищала українське населення від фашистського рабства, була УПА. Це красномовно зафіксував Руднєв у своєму щоденнику, до речі, досі повністю не виданому. [13] Коли совєтська армія в 1944 р. витіснила німців з частини Волині, партизанське з'єднання Ковпака за рішенням партії було розформоване, а на його базі була створена партизанська дивізія ім. двічі героя Совєтського Союзу С.Ковпака, якою командував П.Вершигора. Ось як визначалися завдання дивізії у радіограмі №991, яку за підписом Нікіти Хрущова було передано Вершигорі: «Генерал-майорові Вершигорі... Зважаючи на бойове минуле вашої дивізії, вона не розформовується, а передається під командування НКВД УССР для боротьби з німецько-українськими націоналістичними бандами. Бажаю Вам і надалі бойових успіхів. Хрущов». [14]
«Бойові успіхи» дивізії передбачали суто поліційно-каральні акції проти цивільного населення Західньої України, яке, до речі, до цього допомагало совєтським партизанам : матеріяльно, і морально. Наведемо лише один архівний документ, який засвідчує «подвиги» совєтських партизанів на вже очищеній від фашистів території:
Видана командирові взводу (чоти — Ред.) Маркіданову Івану Васільєвічу про те, що від нього Дубнівським РО НКВД прийнято затриманих у кількості 34 (тридцять чотири) особи, з них 9 жінок.
Більшість затриманих не була причетною до антисовєтської діяльности, але запопадливим виконавцям важливо було показати результати «плідної діяльности». Чи не ось така «діяльність» і стала причиною конфронтації між совєтськими ветеранами та ветеранами УПА?
Спеціяльні провокаційно-розвідувальні групи НКВД—МҐБ
Проаналізуємо незнані до цього часу архівні документи репресивних органів НКВД—НКҐБ—МҐБ, що відображають початки організації масових провокацій, наслідки яких відгукуються ще й сьогодні. Організаційним моментом, що поклав на державну основу політичні провокації та замаскований фізичний терор проти українського народу, необхідно вважати лист тодішнього наркома внутрішніх справ УССР Рясного за №2070/сп від 20 вересня 1944 р., адресований секретареві ЦК КП(б)У Д.Коротченку. В цьому документі нарком мотивував необхідність розформування партизанської дивізії ім. С.Ковпака під командуванням генерал-майора Вершигори та створення на основі її особового складу (тобто з колишніх совєтських партизанів) спеціяльних малих груп для боротьби з українськими повстанцями в Західній Україні.[16]
Партія добре сприйняла ініціятиву наркома, передбачивши майбутні наслідки вакханалій, і незабаром своєю постановою «Про партизанську дивізію імени героя Совєтського Союзу генерал-майора Ковпака» освятила всі «визвольні дії» своїх мечоносців. У постанові зазначалося:
Наприклад, у березні 1945 р. в управлінні НКВД по тернопільській області діяла спецгрупа «Бистрого» під командуванням начальника відділу по боротьбі з бандитизмом майора державної безпеки Соколова. Ця група налічувала 60 осіб і «плідно функціонувала» більше півроку під виглядом контрольного відділу СБ, про що Соколов власноручно писав начальникові 1-го відділу Головного управління по боротьбі з бандитизмом НКВД СССР генерал-майорові Горшкову. Високо оцінивши «заслуги» Соколова, А.Горшков 28 січня 1948 р. писав начальникові Головного управління по боротьбі з бандитизмом НКВД СССР генерал- ляйтенантові держбезпеки Леонтьеву:
Секретар обкому КП(б)У т. Компанєц цю пропозицію також підтримує»
[18]
У вересні 1941 року був у Київському оточенні — тяжко поранений потрапив у полон до німців, до 15.04.1942 року знаходився у Рівненському концтаборі.
Начальник відділу ББ УНКВД по Рівненській області майор держбезпеки Гаврілов».
[19]
У цих обставинах виникла гостра конфронтація не тільки між населенням України, але й, як не дивно, між державними інституціями, що входили до складу карального механізму, зокрема між прокуратурою МВД, з одного боку, та МҐБ, з другого. 15 лютого 1949 р. тодішній військовий прокурор військ МВД Української округи полковник юстиції Кошарскій направив Н.Хрущову доповідну записку за №4/001345 «Про факти грубого порушення соціялістичної законности в діяльності так званих спеціяльних груп МҐБ».
В цій записці зазначалося:
«...Міністерством держбезпеки Української ССР і його
Дії так званих спецгруп МҐБ носять яскраво виражений-бандитський характер, антисовєтський характер і, зрозуміло, не можуть бути виправдані ніякими оперативними міркуваннями.
Ось яким чином прокуратура «турбувалася» про українське населення в Західній Україні, адже сам факт існування спецгруп суперечив законові. То про які порушення «соціялістичної законности» могла йти мова? Для МҐБ законів ніколи не існувало, цей репресивний апарат працював тільки за вказівками партії.
Аналогічні конфронтації виникали також між МВД і МҐБ. Адже органи внутрішніх справ завжди вели боротьбу з кримінальною злочинністю, інше питання — як інтенсивно і якими методами. На той час провокаційна діяльність МҐБ надзвичайно ускладнювала криміногенну ситуацію: важко було вияснити, хто ж убиває та грабує населення — чи це дії окремих кримінальних злочинців, чи сплянована діяльність МҐБ?
Каральні військові підрозділи НКВД—МҐБ Необхідно зазначити, що найчисленнішими силами в репресивному механізмі большевицької держави були каральні військові підрозділи НКВД—МҐБ, які виконували жандармські функції у збройній боротьбі з українським народом Це т.зв. «чекістсько-військові операції» та масові депортації українців у глибинні райони російської імперії протягом 1944—1950 рр. Відразу ж після витіснення гітлерівців із західніх українських земель починається плянове насаджування внутрішніх військ НКВД. Ці війська були кинуті проти УПА, частини якої опинилися в тилу совєтської армії. Для совєтської імперії Українська Повстанська Армія становила реальну силу та загрозу.
Вже навесні 1944 р. на території Західньої України була сконцентрована така кількість внутрішніх військ НКВД:
Крім цього, на території Волинської та Рівненської областей, як зазначав у березні 1944 р. тимчасово виконуючий обов'язки начальника внутрішніх військ НКВД СССР генерал- ляйтенант Кірюшин, «... після закінчення оперативного відрядження з Північного Кавказу — будуть зосереджені 19-та стрілецька бриґада чисельністю 2278 осіб і 21-ша стрілецька бриґада чисельністю 2958 осіб» [25]
Репресивний апарат на боротьбу проти УПА кидає також танковий батальйон 2-ї мотострілецької дивізії чисельністю 163 особи, до складу якого входило 22 танки.[26]
Ось конкретні факти результативности тогочасної політики совєтської імперії, неупереджено зафіксовані в документах, що зберігаються в особливих папках колишнього партійного архіву інституту історії при ЦК КПУ (нині Центрального Державного Архіву громадських організацій України):
Бюро обкому КП(б)У за невжиття заходів для припинення провокаційних дій у селі Кривеньки зняло з посади начальника РО НКҐБ Беляева, начальника РО НКВД Костіна. Питання про їх партійність вирішено розглянути після закінчення слідства.
Архівні документи свідчать про трагедію в селі Смордве: «Вночі на 30 жовтня 1944 року в село Смордве була післана група працівників Млинівського РО НКВД, Тернопільської области під керівництвом міліціонера Шваба та дільничного уповноваженого Клименка із завданням вияснити, чи відвідують бандити дім священика Прибитовського.
Замість продуманих дій для виконання завдання, група підійшла до будинку священика та відкрила безладну стрілянину, в результаті чого загорілася стодола. Зайшовши в хату, працівники НКВД кілька разів ударили Прибитовського, порозбивали всі його меблі.
Очевидно, що всі ці жертви з числа цивільного українського населення в офіційній статистиці фіґурували не інакше як «бандити».
Коли 16 січня 1946 р. Т.Строкач був призначений наркомом внутрішніх справ УССР, а його попередник В.Рясний — першим заступником наркома внутрішніх справ СССР, то між ними відбулася передача всіх справ НКВД УССР. В акті передачі зазначалося, що
«результати боротьби з бандитизмом у західніх областях Української ССР за період з лютого 1944 року до 1 січня 1946 року характеризуються такими даними:
Треба зазначити, що ці операції проводилися конкретними виконавцями, які входили до складу внутрішніх військ НКВД. У значної частини військовослужбовців, котрі віч-на-віч стикалися з населенням західноукраїнських земель, своїми очима бачили народню трагедію, виникали свої міркування та судження, які цілком не вписувалися в рамки большевицької пропаганди. З ними контррозвідка повела жорстоку боротьбу.
18 липня 1946 р. тодішній начальник відділу контррозвідки «Смерш» внутрішніх військ НКВД Української округи полковник Павлов відправив наркомові Т.Строкачу донесення за №'5694/30 «Про негативні настрої серед особового складу частин і з'єднань ВВ МВД Української округи», де вказував:
Аналізуючи фіскальні документи «Смершу», які фіксували морально-політичну ситуацію серед особового складу військ НКВД—МВД, слід відмітити, що рядові Захаров, Ушаков, Нєґашев та Іонов були справедливими у своїх міркуваннях, оскільки навіть сама контррозвідка змушена була звернути увагу на зростання злочинности у військах.
14 липня 1946 року о 15.00 годині дня вказана група прочісувала один із хуторів села Станіславівка. В цей момент у одного з мешканців справляли весілля, куди був запрошений і молодший ляйтенант Амінов. Прийнявши запрошення на весілля, Амінов протягом двох годин пив горілку і танцював. Закінчивши розважатися, Амінов, повернувшись до групи бійців дуже п'яним, дав команду зібратися та повів свою групу до наступного хутора. По дорозі до хутора, неподалік однієї з хат, в кущах був затриманий хлопчик 9-ти років, котрого Амінов став питати, чи є на хуторі бандити. Хлопчик відповів, що не знає. Тоді Амінов вистрілив кілька разів з пістолета над головою хлопчика і два рази вдарив його пістолетом в обличчя. Після цього забрав хлопчика та повів до хати. При підході до хати на Амінова загавкав собака, прив'язаний на ланцюгу, котрого Амінов пострілом з пістолета вбив. На звук пострілу з городу прибігла господиня хати і, побачивши вбитого собаку та заплаканого сина, — закричала та заплакала. Щоби вгамувати господиню, Амінов накинувся на неї з пістолетом, і, показуючи на свої погони, заявив: „Я советсысий офіцер, що хочу, те й роблю"». [39] Так, це була типова заява «визволителя» Амінова, що відображала весь світогляд совєтської імперії як того часу, так і на десятки років наперед. Коли на той час «совєтські офіцери» вершили самосуд над українським народом, то їхні підлеглі — як рядові, так і молодші командири — не гребували нічим для власної наживи. Тим більше (адже цьому «узаконеному розгулові визволителів» повністю сприяла ситуація в краї) можна було знущатися над людьми і залишатися безкарним, звалюючи все на «українсько-німецьких націоналістів» та УПА. Одна з багатьох трагедій, що розігралася майже п'ятдесят років тому, зафіксована у спецдонесенні №7580/26 начальника КРО «Смерш» полковника Павлова, яке він назвав «Про порушення революційної законности військовослужбовцями 448 стрілецького полку 13.09.1946 року в селі Микитинці, Косівського району, Станіславської области». Це спеціальне донесення адресувалося міністрові внутрішніх справ УССР Т.Строкачу.
Що ж відбулося в уже повоєнному 1946 р. в Микитинцях? Для повноти та об'єктивности відтворимо цю трагедію документально:
«...Вночі з 13 на 14.09. 1946 р. начальник Гарнізону, дислокованого в с. Микитинці, Косівського району, Станиславської области — командир 4-ї роти 448 СП внутрішніх військ МВД старший ляйтенант Лагода з особового складу своєї роти виділив три групи по З—4 особи, перед якими поставив завдання — о 22-ій годині 13.09.1946 р. потайки вийти на околицю села Микитинці в трьох напрямках і залягти в засідці з метою виявлення та ліквідації бандитів ОУН. У засідці перебувати до четвертої години 14.09.1946 p., після чого також потайки повернутися в місце розташування гарнізону.
В числі груп, висланих у засідки, були рядові Пьотр Бутов, Аркадій Васільєв, Васілій Степанов на чолі з командиром отдєлєнія (рою — Ред.) сержантом Міхаілом Скотніковим.
Забравши все це, вони прибули до місця засідки біля 23.00 години і там пили горілку, В засідці просиділи до 2-ої години 30-ти хвилин, потім Скотніков самовільно зняв засідку раніше вказаного йому терміну та повів у село Микитинці. Підходячи до села, вони помітили в одному з будинків світло і вирішили туди зайти, щоби випити самогон, який у них залишився.
П'ючи горілку, Скотніков запропонував господині хати вийти на вулицю для спостереження, а в разі появи кого-небудь з подорожніх доповісти йому. Господиня погодилася і вийшла на вулицю, а всі військовослужбовці залишилися в хаті.
Вийшовши з хати, Бутов запропонував зайти в якийсь будинок, на що сержант Скотніков дав свою згоду. Підійшовши до будинку місцевого мешканця Микитюка Михайла Олексійовича, Бутов постукав у двері. Господар запитав: „Хто там?", — і після того, як Бутов відповів „ Свої! Відчиняй!", — Микитюк сказав, що вночі він нікого у свій дім не впустить. Тоді Бутов підійшов до вікна, вдарив по ньому кольбою гвинтівки, вибив шибу та наказовим тоном вимагав відчинити двері, а то буде стріляти. При цьому він наставив на громадянина, котрий відповідав йому з хати, свою Гвинтівку. Господар виконав вимогу Бутова. Зайшовши в хату Михайла Микитюка, Скотніков, Бутов і Степанов поводили себе брутально, нетактовно, видаючи себе за бандитів ОУН. Васільєва залишили біля будинку для охорони. Скотніков і Степанов стали закурювати, а Бутов, побачивши жінку, що поралася біля печі, запропонував їй вийти у двір, мотивуючи тим, що має їй щось сказати. Жінка відмовилася вийти з хати, після чого він схопив її за плече, силою вивів у сіни, де зґвалтував. При її спробі закричати, Бутов дав їй кілька ляпасів; її батько — Михайло Микитюк — намагався вийти з хати в сіни на допомогу, однак сержантом Скотніковим він не був випущений з хати, при цьому він завдав Микитюкові кілька ударів по голові й обличчі. Через кілька хвилин в сіни вийшов сержант Скотніков, котрий також із застосуванням сили та погрожуючи зброєю, зґвалтував цю жінку — Микитюк Анну Михайлівну, 1922 р. народження. Слід відмітити, що всі військовослужбовці групи Скотнікова були без погонів і діяли під виглядом бандитів ОУН. Зайшовши в дім Михайла Микитюка, вони в першу чергу зацікавилися, чи здав він контингент. Коли Микитюк відповів, що ще не здав, хтось із них відповів: „ Ну й не здавай, а то ви совєтам здасте, а ми в лісі сидимо без хліба". Перед тим, як вийти з хати, Бутов, звертаючись до Анни Микитюк, сказав: „ Веди нас до секретаря сільсовєта. Ми повісили голову сільсовста, повісимо й секретаря...". Але вона відмовилася. Через кілька хвилин усі вони пішли... ... Зайшли потім до іншого місцевого мешканця — Ориняка Василя Якубовича, 1894 p. народження, від котрого дізналися, що він є головою земельної громади села. Хтось із них сказав: „ Ось таких нам і треба. Зараз же збирайся і поведеш нас до секретаря сільсовєта. Ми вас обох повісимо". Василь Ориняк з переляку швидко зібрався і повів їх до дому секретаря сільсовєта громадянина Корнята й за наказом Бутова попросився до хати. Дружина секретаря сільсовєта швидко відчинила двері, і всі вони зайшли до її хати. Впевнившись, що секретаря сільсовєта в хаті нема, Бут звинуватив Ориняка, що він їх обдурив, сказавши, що секретар вдома. При цьому він кілька разів ударив його по обличчі й голові кулаками та кольбою гвинтівки.
Відпускаючи додому Ориняка, хтось із військовослужбовців запитав: „А скільки військових стоїть в селі Микитинці?". Коли Ориняк відповів, що не знає, то йому запропонували, щоби він завтра дізнався, бо вони до нього прийдуть, і він доповість. При цьому заявили: „Якщо не виконаєш нашого наказу, то ми тебе повісимо, а хату спалимо".
Не встиг закінчити своєї „праці" Бутов, як до нього підійшов сержант Скотніков, стягнув його з жінки і сам зґвалтував. Після Скотнікова те ж саме зробив Степанов, а потім усі вони пішли напрямку свого Гарнізону. Перед відходом, звертаючись до громадянки Корнят, Степанов сказав: „Передай своєму чоловікові, щоби він добре працював і нікого не ображав"… Підійшовши до Гарнізону, сержант Скотніков зупинив бійців, котрі були з ним, і попередив: „Ми сьогодні накоїли багато. Дивіться, про це нікому ні слова не кажіть, а то всім нам тюрма. Нікому нічого не доповідайте, я сам буду доповідати". Після прибуття в Гарнізон Скотніков про „виконання бойового завдання" нікому не доповідав, а всіх відправив спати.
Зранку, тобто 14.09.1946 р., до начальника Гарнізону старшого ляйтенанта Лагоди прийшло кілька місцевих громадян — Анна Микитюк, її батько Михайло Микитюк, а потім і Анна Корнят, котрі йому заявили, що підозрівають військовослужбовців його Гарнізону, які цієї ночі чинили в селі неподобства, піддали їх побиттю та нарузі.
Коли вдень, 14.09.1946 р., в село приїхав голова Косівського районного совєта депутатів трудящих Бондарев, то місцеві мешканці, що потерпіли від невідомих озброєних осіб, звернулися до нього з тією самою скаргою, що й до старшого лятенанта Лагоди.
Голова райсовета зв'язався з Лагодою телефоном, і вирішили провести розпізнання між місцевилш мешканцями та військовослужбовцями, які вчинили тієї ночі провокаційні дії під виглядом бандитів ОУН. З цією метою о 16.00 годині Лагода вишикував сім осіб підпорядкованих йому військовослужбовців із груп, які виставлялися тієї ночі в засідку на околиці села.
Дізнання було проведено поверхово та необ’єктивно. У своїх висновках дізнавач виклав, що вночі з 13 на 14.09.1946 року в селі Микитинці діяла невідома бандитська група ОУН, чинила неподобства, піддавала місцевих громадян побиттю та нарузі. В резолютивній частині свого висновку дізнавач виклав, що він вважає, що за невитриманість і недисциплінованість при проведенні розпізнання військовослужбовців місцевими громадянами, в результаті чого сержантом був зроблений постріл з гвинтівки, котрим була поранена громадянка Анна Микитюк, питання щодо нього вирішити в дисциплінарному порядку правами командира полку, а старшого ляйтенанта Лагоду за погане виховання сержантського складу, через що Скотніковим була проявлена недисциплінованість, — попередити. При цьому дізнавач ні слова не сказав про те, що село цієї ночі було оточено засідками з усіх сторін, і військовослужбовці що брали участь у виконанні ними бойового завдання, ніяких ознак бандитів у селі не виявили. Тим більше, що „ознаки банди" мали місце в секторі дії групи сержанта Скотнікова. Через кілька днів, проведених Скотніковим при штабі батальйону, він знову повернувся у четверту стрілецьку роту для дальшої служби». [40] Аналізуючи цей документ, що зберіг стилістику того часу, треба зазначити, що й донині у свідомості значної частини населення України і далі домінує історичний стереотип «бандитів ОУН, українсько-німецьких націоналістів», які «знущалися над населенням і а представниками совєтської влади». Такий стереотип дуже вигідно зберігати та відтворювати навіть у свідомості молодого покоління, — адже серед нас продовжують жити скотнікови, стєпанови та їм подібні, яким вигідно, щоби про їхні «подвиги» не дізналися ні тепер, ні в майбутньому. А як же бути з потерпілими від рук та дій представників тодішнього державного репресивного механізму? Очевидно, що для таких потерпілих, як Микитюк, Ориняк, Корнят і сотень інших недостатньо Закону від 17 квітня 1991 р. «Про реабілітацію жертв політичних репресій»... У повоєнний час під прикриттям боротьби з національно-визвольним рухом репресивною машиною було завдано непоправних втрат як українському населенню, так з його історії. Дії беріївських катів успішно конкурували з вандалами, та й сама тогочасна державна політика щодо всього українського була вандалізмом ХХ-го століття. Процитуємо трагічний архівний документ. 6 лютого 1946 р. тодішній заступник начальника по боротьбі з бандитизмом НКВД УССР підполковник Задоя зі Львова інформував начальника аналогічного московського управління генерал-ляйтенанта Лєонтьєва: «... Вночі на 23 жовтня 1945 р. із філії Львівського історичного музею в селі Підгірцях вчинена крадіжка 18-ти історичних цінних картин, меблів та інших предметів мистецтва. Проведеним ОУР Управління міліції УНКВД Львівської области розслідуванням, установлено, що крадіжка цінностей вчинена групою військовослужбовців, котрі вночі на 23 жовтня 1945 року приїхали в Підгірці на авті, виламали двері музею і, повантаживши пограбоване на авто, зникли в напрямку міста Золочева. Пошуки злочинців, що проводилися протягом 3-х місяців, не дали позитивних результатів, оскільки командування військових частин, дислокованих у Золочеві, не допускало оперативної групи Управління міліції у свої частини для проведення розслідування та обшуку. І тільки 23 січня 1946 року, в результаті досконалого вивчення обставин пограбування, було встановлено, що крадіжка вчинена військовослужбовцями підрозділу в/ч 1365 зенітного артилерійського полку Красної армії (командир частини підполковник Овсянніков). Під тиском незаперечних доказів командування допустило нашу опергрупу в частину, де й були виявлені деякі вкрадені цінності; інші ж були використані для обладнання клюбу, а деякі предмет взагалі знищені. Так, наприклад, рамки від двох великих картин (портрет Ржеуського розміром 150X200 см і 186X250 см) — були розпиляні на частини та використані для оздоблення сцени і клюбу полку, а також із частин рам оздоблена виборча скринька. Вкрадена з музею картина „Обрізання Господнє" розміром 4X4 метри була порізана на шматки і з них виготовлена декорація. Більярдний стіл був поламаний і спалений. Всі знайдені при обшуці предмети були розпізнані директором музею. Дальше розслідування проводить ОКР „Смерш" 28 зенітної дивізії Красної армії» [41] Неважко уявити, до чого могло привести це «розслідування» вандалізму, так зване відомче розслідування, що, як і в попередньому випадку з дізнанням старшого ляйтенанта Попова, зводилося до вигороджування злочинців і призводило до ще жахливіших проявів вандалізму з боку окупаційних московських військ. 5 червня 1946 р. міністер внурішніх справ УССР Т.Строкач післав секретареві ЦК КП(б)У Д.Коротченку інформацію за №601/СН про те, що «... у Львові 27.04.1946 року мав місце обурливий випадок: у приміщення архіву (площа Бернардинськог., 1) увірвалися курсанти військових курсів кухарів і почали грабувати меблі й архівні документи. В результаті пограбовано та знищено 128 особливо цінних та унікальних документів — грамот на пергамені українських князів і польських королів, серед них один із найстаріших документів — грамота Владислава князя Опольського 1337 року; грамота, що стверджувала привілеї міста Львова королем Людовіком Угорським 1379 року; грамота Дмитра Великого, князя Володимирського для купців м. Львова 1379 року і т.д. Ці грамоти зберігалися в архіві Львова сотні років... — тепер вони загинули. На наукову громадськість міста Львова це справило гнітюче враження...». [42] Відлуння вакханалій геростратів 1946 р. у Львові докотилося до наших днів. Так, історія повторюється, коли з помилок минулого не роблять висновків. Тоді трагізм минулого нарід приречений пережити ще і ще раз... У грудні минулого року розпорядженням начальника штабу колишнього Управління внутрішніх військ МВД СССР в Україні та Молдавії генерал-майора М.Скрипнита і за згодою керівництва МВД України у центральний архів внутрішніх військ МВД СССР у Москву (в іншу державу) були безповоротньо відправлені 1250 томів документів, які стосувалися діяльності військ НКВД—НКГБ—МҐБ у західніх областях України в 1943—1951 рр. Ось тільки частка з багатотисячних справ військ НКВД, які зберігаються в архівах Росії. 21 липня 1946 р. начальником відділу контррозвідки МВД 62-ї стрілецької дивізії внутрішніх військ МВД підполковником Ірінарховим на адресу начальника контррозвідки військ МВД Української округи полковника Павлова було відправлене донесення під назвою «Про ганебну поведінку командира 62 СД ВВ МВД полковника Козлова В.Ґ.», де зазначалося «... Полковник Козлов характеризується як барахольник, брутальний і невитриманий офіцер. За період праці полковника Козлова у 62 СД, спочатку на посаді заступника командира, а потім — командира дивізії, Козлов свою поведінку не змінив, і за матеріялами, що ми отримали недавно, полковник Козлов як командир дивізії своєю поведінкою і в стосунках з офіцерами та з усім особовим складом дійшов до нахабства. Розпродавши в місті Києві перед від'їздом у місто Львів трофейні меблі, Козлов з перших днів служби у 62 дивізії зайнявся барахольництвом. У момент прибуття ешельонів 332 стрілецького полку на станцію Рава-Руська, виїжджав туди спеціяльно вивчати можливості барахольництва. Впевнившись, що така можливість є, полковник Козлов повернувся до Львова і вислав на станцію Рава-Руська свого повірника по барахольництву в колишній 18 СБ (стрілецькій бриґаді) — начальника артилерії та бронетанкової служби дивізії капітана Вєрєщагіна з шістьма вантажними автами, на яких у місто Львів були привезені трофейні меблі, частину яких, в тому числі піяніно, взяв собі полковник Козлов, а ще одне піяніно та частину меблів — капітан Вєрєщаґін. Буваючи в полках, Козлов основну увагу надає питанням власного збагачення: будучи в другому батальйоні 332 СП, він узяв у командира батальйону капітана Шашина (уважний читач, звернувши увагу на прізвище, пригадає, що про капітана Шашина вже йшла мова як про садиста. Так, це той самий Шашин, який через місяць за свої «подвиги» став командиром батальйону — І.Б.) добре оздоблену розбірну ґардеробу, письмовий стіл і значну кількість кришталевого посуду, що було придбане Шашиним шляхом незаконного вилучення майна у мешканців Польщі (в офіційних документах «мешканцями Польщі» називали мешканців Західньої України — І.Б.). Таким чином, Козлов за короткий період перебування у 62-й дивізії шикарно умеблював свою квартиру, чого законним шляхом він не зміг би зробити протягом багатьох років. Останнім часом, у зв'язку з прибуттям із-за кордону в склад дивізії 10-го та 37-го полків прикордонних військ, полковник Козлов зайнявся забезпеченням особисто себе легковими автами, і в даний час мас в себе чотири легкових авта. Скомпромітувавши себе барахольництвом, полковник Козлов, природньо, не здатен боротись з подібною злочинною поведінкою своїх підлеглих, притлумлював сиґнали про злочини серед офіцерського складу і часто брав під свій захист винних у барахольництві офіцерів. Незважаючи на чисельні сиґнали про барахольництво, яке доходило до відкритих грабунків громадян Польщі з боку командира батальйону 332 стрілецького полку капітана Шашина, Козлов ніяких заходів не вживав, захищав його і навіть проектував його переведення в перший відділ штабу дивізії... Отримуючи настійливі сиґнали про надмірне барахольництво начальника штабу дивізії підполковника Броліберґа, який мав у квартирі неоплачені дотепер трофеї (трофеями тоді вважали награбоване майно, що його нахабно забирали у людей, яких примусово виселяли з рідних домівок в глибинні райони російської імперії — І.Б.): два піяніна, два трильяжі, багато м'яких меблів та іншого майна, придбаного незаконним шляхом, — Козлов дотепер ніяких заходів до нього не вживає». [43] Якщо високе начальство займалося грабунками, то їх підлеглі — тим більше. У черговому донесенні полковника Павлова в міністерство вказувалося : «...В липні 1946 року командир третього батальйону 91-го полку капітан Чєтверіков під час однієї операції вилучив у бандитів корову, двох поросят і швейну машинку. Корова була через місцеві органи передана за тисяча рублів командирові 91 полку, йому ж Чєтверіков передав одне порося, друге порося забрав заступник командира батальйону по політичній частині Зуєв. Швейну машинку разом із друкарською машинкою батальйону та іншими речами Чєтвєріков відправив додому за місцем мешкання своєї сім'ї. Помічник начальника школи молодшого командного складу з постачання старший ляйтенант Толстов у липні 1946 року для відправлення своєї сім'ї в місто Кузнецк, Пензенської области, — придбав за готівку залізничний вагон, куди завантажив багато меблів і господарських речей, серед яких були дві швейні машинки, що належали 450-му полкові та школі молодшого командного складу». [44] Неприхований грабунок українського населення військами НКВД—МҐБ тривав протягом 1944—1950-х рр. у процесі безперервних примусових виселень, які державними чинниками трактувалися як «додаткові заходи для боротьби з бандитизмом». Так і виникають парадокси в історії: злочинці виступають у ролі «праведників», а їхні жертви — в ролі «бандитів». Внаслідок цих «додаткових заходів» із Західньої України було депортовано:
— в 1944 р.— 4724 сім'ї в складі 12762 осіб;
Тема примусового виселення українського народу потребує окремого ретельного дослідження. Адже значна частина українців і далі залишається на чужині та до цього часу ніяк не захищена українською державою. Зазначимо, що по дорозі на місце виселення багато людей помирало від голоду та холоду. Інколи керівники НКВД змушені були звертати увагу тим своїм підлеглим, які надто запопадливо виконували інструкції. Так, 19 листопада 1944 р. заступник наркома внутрішніх справ СССР Чєрнишов післав у Київ телеграму про те, що виселювані сім'ї оунівців відправляються у непристосованих до зими вагонах. Зокрема, в ешельоні №49339, відправленому з Тернополя, не було у вагонах вікон і печей, через що в дорозі померло 12 дітей, багато простудилося. Те саме повторилося в ешельоні №48454, відправленому 8 лютого 1945 р. зі станції Ківерці. [46] Ще більші жахи та душевний біль, що ніколи не минав, очікували українців у місцях їхнього примусового поселення, географія яких охоплювала найвіддаленіші закутини московської імперії. Рівень смертности в місцях спецпоселень значно перевищував народжуваність. Протягом 1948—49 рр. він становив: народилося — 879; померло — 6382. [47] Кінець 40-х рр. характеризувався максимально жорстоким режимом щодо спецпоселенців. Цьому завбачливо та заздалегідь посприяли керівники репресивно-карального апарату УССР, яких «турбувала» доля сотень тисяч українців на чужині. 17 грудня 1948 р., остаточно знехтувавши елементарними правовими нормами, міністер МВД УССР Т.Строкач порушив клопотання-ініціятиву перед міністром такого ж відомства СССР В.Круґловим. Ця ініціятива не має аналогії за своїм цинізмом. В документі зазначалося: «... Органами МВД УССР протягом 1944—1948 рр. із західніх областей УССР рішенням Особого Совєщанія при МВД УССР виселено терміном на 5 років — 15350 сімей активних учасників банд ОУН числом — 37680 осіб і органами МҐБ УССР — 26332 сім'ї числом — 77791 особу, терміни заслання яким у рішеннях ОСО при МҐБ УССР не вказані. З лютого 1949 року закінчуються терміни заслання 4724 сім'ям в кількості 12760 осіб, які були виселені в 1944 році. Враховуючи оперативні умови в західніх областях УССР і виселення сімей бандитських та націоналістичних елементів, яке проводиться далі згідно постанови Совета міністрів СССР №3728- 1524 СС від 04,10.1948 року, — МВД УССР вважає недоцільним повернення до місць попереднього мешкання виселених оунівців. Через це прошу Вас порушити клопотання перед Союзним урядом про поширення на виселені сім’ї оунівців дії Указу Президії Верховного Совета СССР від 26 листопада 1948 року або ж вирішити питання про продовження рішенням ОСО при МВД УССР терміну перебування на спецпоселенні осіб вказаної категорії до 20 років». [48] Іншими словами, Т.Строкач пропонував увести зворотню дію закону, хоча формально теорія права навіть у той час передбачала, що зворотня дія закону не поширюється, якщо новий закон передбачає посилення покарання за дії, що були скоєні до його прийняття. А якщо зважити, що тисячі українців, яких брутально вигнали з домівок, взагалі не чинили нічого протиправного, то треба констатувати, що каральними органами закон використовувався тільки як засіб для свавілля та репресій, отже — законом ніколи не був за весь період існування московсько-большевицької імперії. Центральне відомство карального апарату СССР із розумінням сприйняло «надзвичайно цінну ініціятиву» своїх підлеглих із підсовєтської України і, звичайно, пішло їм назустріч. Клопотання, про яке вмовляв Т.Строкач, було порушене і задоволене. Незабаром (6 квітня 1950 р.) Совет міністрів СССР прийняв постанову за №1398-508 СС (звичайно, цілком таємну для громадськості), якою повністю скасовувалися терміни виселення осіб, що були відправлені на заслання протягом 1944—1949 рр., і одночасно встановлювалося, що всі вони переселені навічно. Цією ж постановою встановлювалося, що діти спецпоселенців при досягненні ними 16-го віку підлягають персональному облікові спеціяльного поселення на загальних підставах. Одночасно на виселенців і членів сімей українських націоналістів, оунівців, було поширено чинність Указу Президії Верховного Совєта СССР від 26 листопада 1948 р. «Про кримінальну відповідальність за втечі з місць обов'язкового поселення осіб, висланих у віддалені райони Совєтського Союзу в період Вітчизняної війни» (покарання за втечу – 20 років каторги). На підставі цієї постанови був виданий наказ МВД СССР №00248 від 15 квітня 1950 р. «Про повідомлення виселенцям-оунівцям про залишення їх навічно у спеціяльних поселеннях», яким передбачалася низка репресивних заходів у місцях поселень. [49] Таким чином, у 50-х роках на території російської імперії було відроджено рабство, ще й до того — законним шляхом. ... Ось така картина поставала в Україні п'ятдесят років тому: велич і трагедія. Велич – організований спротив українського народу всім окупаційним режимам, створення Української Повстанської Армії та її збройна боротьба за Українську Самостійну Соборну Державу. Трагедія — це нечуваних розмірів каральна політика московського окупаційного режиму проти українського народу, це репресії, що вирвали із життя сотні тисяч синів і дочок українського народу. На підставі вищенаведених і проаналізованих документів констатуємо, що Українська Повстанська Армія стала виявом масового національно-визвольного руху народу, який тривав безперервно, змінюючи форми та методи відповідно до вимог та обставин, — і завершився здобуттям Суверенної Держави.
Література та джерела
|